Igaz, mint vadászzsákmány vagy kártevő felbukkan, ám a tenyésztésével – legalábbis nálunk – nem igazán foglalkoztak.
A XIX. században azonban Grubicy Geyza üregi nyulakról szóló könyvében azt írja, hogy: „Ha egy ilyen kert 7-8 hold nagyságú, és egy állandó felügyelő számára lakkal van ellátva, akkor a reá fordított költség a harmadik évtől fogva busás kamatokat fog hozni.”
Ám miért érdemes manapság üregi nyulat tenyészteni? Nos, mert igény van rá! Ugyanis az utóbbi évtizedekben igencsak megcsappant az üregi nyulak száma Magyarországon. Az 1900-as évek elején a történelmi Magyarország 63 vármegyéjéből még 52-ben előfordult, majd állománya egyre csökkent, 1999-re már csak Bács-Kiskun, Pest és Tolna megyében maradt belőle. A helyzet azóta tovább romlott. A csökkenés oka nem pontosan nem ismert, de az biztos, hogy a fertőző betegségeknek nagy szerepe van benne.
Természetesen nem kell a tenyésztéshez egyből nyulas kertet építeni, ugyanis az üregi nyúl tenyészthető ketrecekben is, bár gondozása kétségkívül nehezebb, mint a házi nyúlé. Ugyanis a fiatalon befogott üregi nyúl ugyan valamelyest megszelídülhet, de egy-két generáció kell ahhoz, hogy vadócságát teljesen legyőzze.
Cikkünk Kovács Zsolt Kistermelők Lapjában megjelenő részletes írása alapján készült.