A kanadai Ontario Állatorvosi Főiskola kutatói először vizsgálták a neonikotinoidok hatását a vadpulyka-állományban. A tanulmány szerint, mely az Environmental Science and Polination Reasearch-ben jelent meg, 40 vadpulyka tetemből 10 májában kimutatható mennyiségű neonikotionoidot találtak. A rovarirtó két fajtáját azonosították a tetemekben.
Vadászok és természetvédők összefüggést vélnek felfedezni a neonikotionoidok használata és a madarak vándorlási szokásainak változása, az állomány visszaesése és halálozási rátájuknak megnövekedése között.
A kutatásba épp azután kezdtek bele, hogy az Ontario Vadászati és Halászati Szövetség tagjai azt észlelték, a vadpulykák a földeken vetőmagot fogyasztanak és bizonyos területeken feltűnővé vált a fiatal egyedek hiánya. A vadászok ki szerették volna deríteni, hogy a neonikotinoidoknak lehet-e közük ehhez a jelenséghez.
Korábbi tanulmányokban már kimutatták, hogy a neonikotinoidokkal csávázott szerek egészségi károsodást okoznak az azokat fogyasztó foglyokban, galambokban és fürjekben.
Már alacsony dózisról bebizonyosodott, hogy negatív hatással van a koronás verébsármány testtömegére és szaporodási készségre.
A kutatás egyik vezetője, Nicole Nemeth szerint a kutatás következő szakaszaiban fel kell becsülni a különböző termőföldi növényeket és rovarokat fogyasztó vadfélék, madarak testében felhalmozott neonikotinoid mennyiségét, mert ezekről feltételezhető, hogy kapcsolatba kerültek a szerrel.