A csütörtökön befogott hüllőt – mielőtt biztonságosabb helyen szabadon engedték – megnézhették az óvodások is, akik megtudhatták azt is, hogy a rézsikló ártalmatlan, és ha megzavarják, menekül. Ha megfogják, akkor viszont gyakran harap, de marása csak fájdalommal jár, nincs mérge – írja a baon.hu.
– Az elmúlt két évtizedben tértek vissza a rézsiklók a város környékére, ami egykoron is természetes élőhelyük volt. A felső-kisteleki részen is gyakrabban lehetett látni a népies nevén piros kígyónak nevezett hüllőket – mondta el Fehér Péter, a Vasvarjú Természetvédelmi Alapítvány elnöke, aki a kígyófóbiáját leküzdve fogta be a fiatal siklót.
Információink szerint már a városházára is érkeztek jelzések hüllők – vélhetően siklók – megjelenése miatt. Fehér Péter úgy véli, békén kell hagyni mindegyiket, hamarosan megtalálják a számukra ideális helyet. Ha mégis zavaró a jelenlétük, nem szabad bántani a csúszómászókat, hanem szakembert kell hívni a befogásukra.
– közölte Fehér Péter. Hozzátette, hogy a rézsikló elevenszülő, a fiatal egyedek elsősorban rovarokkal táplálkoznak és később térnek át nagyobb prédára. Gyíkot szívesen esznek. A fiatal rézsiklók gyakran szerepelnek a ragadozó- és gázlómadarak „étlapján”.
A Halason befogott példány úgy 12–15 centiméteres lehetett, de jól kivehetőek voltak rajta a fajtára jellemző külső jegyek: mint például a háton a két sötét, párhuzamosan futó pontsor. A rézsikló a fején lévő tarkófolt a Habsburg-címer kétfejű sasára hasonlít. Erről árulkodik a latin neve is: Coronella austriaca, azaz osztrák koronácska.