A természetvédelmi oltalom alatt álló dunavirág (Ephoron virgo) a megszokottnál korábban kezdte még a napokban is zajló rajzását (nászrepülését). E szerény, rejtett lárvakort élő vízi lények most sosem látott tömegben keresik párjukat, csodálatos, de annál rövidebb nászrepülést produkálva.
Miután ezek a rövid életű kérészek éjszaka kezdik keresni párjukat, így számukra létfontosságúak a tájékozódást segítő fények. Ha élőhelyük közelében nincs mesterséges fényforrás, akkor a Hold és a csillagok fényjelei jelzik számukra a helyes irányt.
A hagyományos ökológiai fényszennyezés (a közvilágítás vonzó hatása) és a közelmúltban felfedezett poláros fényszennyezés (az aszfalt és a vízfelszín optikai hasonlósága) ugyanis egymás hatását erősítve, ökológiai csapdaként hat viselkedésükre. A hidak lámpáinál kialakuló fénycsapdában a dunavirágok az aszfaltútig érő csóvákat alakítanak ki, végül pedig a számukra vizet utánzó aszfaltra petéznek és elpusztulnak.
Érdekesség, hogy az utóbbi napokban nem csak a Duna közvetlen közelében észleltek kérész-rajzást – egy beszámoló szerint még az Örs vezért tér és Gödöllő között közlekedő HÉV-re is „felszállt” néhány egyed.
Hogy ez is a dunavirág-e, vagy netán valami más faj, még megoldásra vár. Ezért kérik a természetvédők a lakosság segítségét a facebookon keresztül: