A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) munkatársai az idén a megszokottnál jóval korábban, már május utolsó napjaiban megfigyeltek előrajzást a Tisza mentén a Tisza-tótól Tiszakürtig- adta hírül a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság.
Egy adott szakaszon a rajzás több napig tart, és ennek során naponta különböző intenzitással repülnek ki a kérészek. Korábban egyértelműen meg lehetett különböztetni elő-, fő- és utórajzásokat, de az utóbbi időkben megfigyelt rajzások esetében ez a szabályosság kevésbé volt tapasztalható.
Egy adott szakaszon a rajzás a különböző években szabályosan, többnyire azonos napon kezdődött. Az utóbbi években azonban – feltételezhetően az időjárás és az árhullámok rapszodikus változásai következtében – ez a szabályosság kevésbé volt megfigyelhető, akár a megszokotthoz képest több hetes eltéréssel is indulhatott a rajzás.
Hasonló jelenséggel állunk szemben az idén is, a Tisza középső szakaszán a tiszavirágzás hetekkel korábban elkezdődött a megszokott időponthoz képest. A hirtelen beköszöntött májusi forróság következtében folyóvizeink átlaghőmérséklete is magasabb volt az ilyenkor megszokottnál.
Feltételezhetően ennek köszönhető a tiszavirág lárvák gyorsabb fejlődése és a jóval korábban megfigyelhető kisebb rajzások is. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Közép-Tiszán mind Tiszakürt, mind Tiszafüred térségében már május végén észlelték a tiszavirág kirepülő egyedeit. Május 30-án még csak egy-két példányt láttak, de 31-én és június 1-jén már több tízes, helyenként százas nagyságrendben volt megfigyelhető.
A HNPI munkatársai szerint az idei évben a Közép-Tiszán június hamarosan számíthatunk a kérészek tömeges repülésére. A nagyobb rajzási hullámokra napos, szélcsendes időben, a kora esti órákban kerül sor.