A madarak egyedszámát pedig alapvetően a költőhelyek száma határozza meg. Az elődeinktől örökölt erdők egy részében azonban nincsen idős, vastag, természetes odú képződésre alkalmas faegyed. Ezekben az erdőkben odútelepek létesítésével és folyamatos karbantartásával tudjuk gazdagítani a madár faunát.
Sajnos erdeinket számos kedvezőtlen környezeti hatás terheli, például a klímaváltozás, ami olyan globális jelenség, amely minden élő szervezetre hatással van.
Az odúlakó énekesmadarak az erdei életközösség meghatározó tagjai, a lombfogyasztó hernyók és egyéb ízeltlábúak elfogyasztásával jelentősen tudják a fák egészségi állapotát javítani. Ezt a folyamatot erősítve az EGERERDŐ Zrt. az elmúlt évtizedekben számos odútelepet hozott létre, melyet azóta is fenntart.
Az előkészületekben a K&V Logisztika segítette az erdészet munkáját.
Új odúk kihelyezése mellett a meglévő telepek karbantartása, folyamatos takarítása is nagyon fontos.
Az Egri Erdészetnél ez a munka folyamatban van, a Bélkő, a Cseres-bérc és a Bátor, Tarnalelesz községhatárban lévő erdőtömbökben. Nagy örömünkre az eddig kitakarított odúk mindegyikében volt fészekanyag, amiből arra lehet következtetni, hogy a madarak használták az odút, fészkeltek benne. A madarakon kívül más állatok is megtalálják a faodúkat, pl. lódarazsak és pelék.
Madarak közül az EGERERDŐ területén széncinege, kék cinege, örvös légykapó és csuszka fészkel a mesterséges odúkban, melyek jelenléte az erdő immunrendszerére pozitív hatást gyakorol.