Hírek

Már az Antarktisznál jár a járvány

A Weddel-tenger hat szigetén találtak elhullott madarakat és fókákat. A tetemek vizsgálatából kiderült, hogy a madárinfluenza rendkívül fertőző változata okozta a pusztulásukat. Ezzel elérte az Antarktiszt is a járvány.

Összesen 42 állatból származó minta bizonyult pozitívnak a magas patogenitású madárinfluenzára (highly pathogenic avian influenza – HPAI H5N1). Ezek között 28 tetem szerepelt, olyan fajoké, mint a rákevő fókák, halfarkasok, sirályok, falklandi tokoscsőrű, Adélie-pingvinek és szamárpingvinek. A többi 14 minta élő halfarkasokból, valamint Adélie-pingvinekből és szamárpingvinekből származott – írja a Phys.org.

A Spanyol Nemzeti Kutató Intézet és a Spanyol Biztosítók Szövetségének (CSIC-UNESPA) tudományos expedíciója tavaly január óta kíséri figyelemmel az Antarktiszon a madárinfluenza megjelenését. Az expedíciót vezető kutató, Antonio Alcamí elmondása szerint

az elhullott állatokban igen nagy mennyiségben van jelen a vírus. Ez óriási rizikót jelent, mivel a tetemek környezetében könnyen tovább terjedhet a betegség.

A turistahajók jelentősége hangsúlyossá válik a járványvédelem kapcsán
Fotó: Pixabay

Az eredmények lehetővé teszik a sarkvidékre látogató kutatóknak és turistáknak, hogy megtegyék az óvintézkedéseket a vírus további terjedésének megakadályozására. Különösen fontos, hogy csökkentsék a kockázatát az emberi fertőzéseknek, mivel a legtöbb tetem azokon a területeken került elő, ahol gyakran fordulnak meg kutató- és turistahajók is.

Az állatokból származó mintákat PCR tesztekkel vizsgálták, melyek 100 százalékosan megbízható eredményt hoznak. Emellett a pingvinkolóniák környékén a levegőből is vettek mintákat. Sajnos ezek a minták is pozitívnak bizonyultak a HPAI-ra.

rákevő fóka

Az emlősök közül a rákevő fókákat érintette a betegség
Fotó: Liam Quinn, Canada /Wikimedia Commons

Fontos felfedezés volt, hogy olyan pingvinkolóniáknál is kimutatták a levegőből a vírust, melyek egészségesek voltak. Ez arra utal, hogy a röpképtelen madarak között úgy terjedhet a betegség, hogy közben nem okoz jelentős mortalitást.

„Nem tudjuk, hogy a pingvinek találkoztak-e a vírussal már tavaly, és esetleg kialakult bennük egy természetes immunitás, vagy csak ellenállóbbak mint gondoltuk” – tette hozzá Alcamí. Az eredmény főleg azért érdekes, mert amikor tavaly először mutatták ki a vírust ezekből a pingvinekből egy Szub-Antarktikus szigeten, a kutatók igencsak aggódtak. A pingvinkolóniákban rengeteg madár zsúfolódik össze viszonylag kis területen, így a betegségek nagyon könnyen tudnak terjedni. Egyelőre azonban úgy néz ki, nem kell tartani a megnövekedett elhullástól.

Földrajzi szempontból a legérdekesebb eset a Joinville-sziget egyik területe, ahol a vírus igen nagy tömegben van jelen. Itt súlyosan érintette a rákevő fókák állományait.

Forrás: Phys.org