A Budakeszi Vadaspark és a nemzeti parkok szakemberei fél éves gondozás után a megtalálásának helyszínén engedték szabadon az újabb tiszta vérű vadmacskát, Szerénkét.
A Budakeszi Vadaspark mentőhelyére 2024. nyarán befogadtak három elárvult, akkor még csak feltételezett vadmacskát. Az akkor 4-5 hetes két nőstényt és egy kandúrt a Petesmalmi Vidramenhely bejáratától körülbelül 300 méterre találták. Ezután megtörtént a genetikai vizsgálat, amely alapján kiderült, hogy a három egyed édestestvér és tiszta vérű vadmacskák.
Elvégezték a macskák külső- belső élősködőinek irtása és megkapták az egyedi azonosítójukat, valamint a nevüket: Merlin, Szerénke és Lukrécia. A kölykök nevelése és repatriációs folyamata a Vadaspark, emberektől elszeparált mentőhelyén zajlott, ahol csak az etetések és a takarítás idejére találkoztak az őket ellátó gondozójukkal. A három vadmacska közösen nevelkedett, így sok természetes viselkedésformát tudtak begyakorolni. A folyamatnak köszönhetően vadak maradtak, amely feltétele a természetben való túlélésnek.
A testvérek közül a harmadik vadmacskát, Szerénkét durva elengedéssel 2024. november végén engedték vissza a természetbe. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szerette volna, hogy a megtalálás helyszínén legyen egy vadmacska elengedve.
Az elengedés helyszínén szaporodó vadmacska állomány él, így minden körülmény (búvó- és táplálkozóhely) adott arra, hogy boldoguljon a szabadban.
A vadmacska hazánkban 1974 óta védett állat, Európa egyik legkevésbé ismert és legveszélyeztetettebb ragadozója. A faj 1987-es felmérése óta a populációban és elterjedésében csökkenést figyeltek meg. Az állatot veszélyeztető tényezők: az erdők feldarabolódása és bolygatása, a házi macskákkal történő hibridizáció, a táplálékért és az élőhelyért folytatott verseny, valamint a kivadult macskák által terjesztett betegségek.
„A Vadmacska Fajmegőrzési Program eredményeként, a védett faj a társadalomban is egyre nagyobb figyelmet kap.
2021-től a fajmegőrző munkát szakmai együttműködés segíti, amelyben a Vadaspark partnerei, a Pilisi Parkerdő Zrt., a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft” – említette a Budakeszi Vadaspark a sajtóközleményében.