Az elmúlt hónapokban megszokhattuk, hogy a közterületeken madarak éneke töltötte be a teret, és az itatóknál is nagy volt a forgalom. Ennek oka, hogy sok városi madárfaj egy szezon alatt akár két fészekaljat is képes felnevelni, hívta fel a figyelmet az MME. Ha ugyanis egy területen mindent megtalálnak az utódok felneveléséhez, jó eséllyel maradnak a következő szezonban is ugyanott. Augusztus elején azonban ez gyökeresen megváltozik.
A madárvilág hiányának érzetét tovább fokozza, hogy a legismertebb és legkedveltebb fecskék és fehér gólyák fészkei kiürülnek. Ezután nem sokkal hirtelen eltűnnek a levegőben vadászó és a szántóföldeken, árokpartokon táplálkozó madarak is.
A fészkekben fejlődő fiókák etetése a madarakat helyhez köti, de a fiókák kirepülése után már nem jellemző. Az esetleges második fészekalj kirepülése után pedig teljesen megszűnik. Ilyenkor a családok, amelyek még néhány napig vagy hétig együtt maradnak, egyre távolabb merészkednek a fészektől, és ritkábban térnek vissza, vagy már egyáltalán nem is jönnek vissza. Amikor a fiókák teljesen önállóvá válnak, a párkapcsolat is megszűnik vagy lazul, így nem koncentrálódik annyi példány egy helyre.
Az őszi vonulás kezdetekor valóban csökken Magyarország madárállománya, de szűk két hónapon belül az Észak-Eurázsiából és a hegyvidékekről érkező átvonulók, valamint a nálunk telelő madarak érkezésével újra növekedni fog a fajok és egyedek száma. Ekkor az etetők és a téli itatók segítségével ismét több madárfigyelést tehetünk majd – olvasható az MME közleményében.