A kísérletet a BioRescue Szaporodásbiológiai Részlegén végezték. Lefagyasztott petesejtekből és spermiumokból hoztak létre embriókat. Ezekből kettőt ültettek be egy déli szélesszájú orrszarvú nősténybe a kenyai Ol-Pejeta természetvédelmi központban.
A művelet közel sem egyszerű. A központban a recipiens („béranya”) mellett egy steril déli szélesszájú hím orrszarvú volt, melynek korábban elkötötték a herevezetékét. Ezzel az eljárással az állat továbbra is érdeklődik a nőstény iránt, amint az fogamzóképes. Megtermékenyíteni azonban nem tudja, viszont jelzi a gondozóknak a embrió beültetésére alkalmas időpontot.
Bár a művelet sikeres volt, sajnos a megfogant utód és az anyaállat is elpusztult. A területet sújtó szokatlanul hosszú esőzések következtében a talajból Clostridium baktériumok szabadultak fel, melyek megfertőzték az anyát és a sterilizált hímet is. Mindkét állat elpusztult, azonban
When the last 2 living northern white rhinos are mother and daughter, an embryo transplant gives hope the species can be saved. https://t.co/sYOt2XVzyy
— SteveWilson #BLM #FreePalestine #ReparationsNow (@stevewil94) January 29, 2024
Nagyjából 20 ezer szélesszájú orrszarvú maradt Afrikában. Ezek közül az északi alfajból már mindössze két nőstény van életben, és egyikük sem termékeny már. A 34 éves Najin, és lánya, a 23 éves Fatu az Ol-Pejeta természetvédelmi központban élnek. Az utolsó hímet, Sudant 2018-ban altatták el, korából adódódó betegségek miatt. Az állat 45 éves volt, Najin apja. A tudósok lefagyasztottak spermát tőle, és még négy már elpusztult hímtől. Reményeik szerint a jövőben további embriókat hozhatnak létre, melyeket déli szélesszájú nőstény orrszarvúak hordhatnak majd ki.
A legnagyobb probléma, hogy a megmaradt kevés élőhelyüket is emberi konfliktusok dúlják fel, így nem maradt számukra hely Afrikában. Éppen ezért az erőforrásokat olyan fajokra kellene koncentrálni, melyek számára több remény van a vadonbeli életre.