Nagy a baj!
Nem sejtették, hogy gőtéik egy rettegett betegséget, a kétéltűekre roppant veszélyes gombafajt hordozhattak.
A gomba gyakorlatilag olyan gyorsan elterjedt, hogy Hollandiában és Belgiumban kipusztította a teljes őshonos foltosszalamandra-állományt! Ez a rettegett gombafaj – amely például az összes gőtefajunkat is veszélyezteti – nálunk is megjelent. Nem is kell közvetlen kontaktus állat és állat között, e veszélyes gombát akár a gépkocsi gumija vagy egy cipőtalp is átviheti egyik helyről a másikra. |
Vörös kontra csíkos, szürke, és a többi

Csíkos mókus
Sokan kérdezik, miért tűntek el a hazai állatkereskedésekből a mókusok? Ott volt például sokak kedvence, a burunduk, vagy más néven csíkos mókus. Mi a probléma ezzel a kedves jószággal? Nos, kezdeném egy olyan indokkal, amely ugyan nem szerepelt a tiltás indokai között, ám állatvédelmi okok miatt mégsem szabad figyelmen kívül hagyni. A legtöbben ugyanis kis kalitkában, ketrecben tartották a csíkos mókusokat, és a táplálásukkal sem voltak tisztában. Ezért a burundukok nagy része igen hamar jobblétre szenderült. Ám az igazi ok az volt, hogy sokan szabadon engedték addigi kedvencüket, például azért, mert megharapta őket – és ez bizony egy ilyen vadóc állattal gyakran megesett.
Az enyhe éghajlatú Dél-Franciaországban és Olaszországban azonban már távol-keleti mókusok is lakják az ottani erdőket. Nagy-Britanniában és Észak-Olaszországban pedig nagy veszélyt jelent az ott élő vörös mókusokra a nagyobb testű amerikai szürkemókusok elszaporodása.
Prémes állatok
Hasonlóképpen prémes állat volt az eredetileg Nyugat-Ázsiában élő nyestkutya, melyet farmokon a volt Szovjetunió keleti felében és Ukrajnában is tenyésztettek.
Nos, ez a különleges kutyaféle ragadozó szabadba került egyedei meghódították szinte egész Európát, térhódításuk jelenleg Kelet-Franciaországnál tart. Hazánkban az első példányát 1961-ben ejtették el. Nálunk még viszonylag kis számban fordul elő, igaz, rejtőzködő és éjszakai életmódja miatt nem lehet megbecsülni az állományukat.. |
Oldalak: 12