Hírek

Lakásból a természetbe

Aki kisállatot tart, vélhetően semmiképpen sem okozna kárt a környezetében. Ám ha nem is rosszindulatból, hanem inkább tudatlanságból vagy valamiféle félremagyarázott állatszeretetből, sokan mégis kiengedik a szellemet a palackból…

Nagy a baj!

A kínai tűzhasú gőte hajdan kedvelt terráriumlakó volt. Nem véletlenül, hiszen kis testű, igen dekoratív és könnyen tartható, tenyészthető fajról van szó. Ám voltak, akik egy idő után ráuntak gondozásukra, és kedvenceiknek búcsút intettek.

Nem sejtették, hogy gőtéik egy rettegett betegséget, a kétéltűekre roppant veszélyes gombafajt hordozhattak.

A gomba gyakorlatilag olyan gyorsan elterjedt, hogy Hollandiában és Belgiumban kipusztította a teljes őshonos foltosszalamandra-állományt! Ez a rettegett gombafaj – amely például az összes gőtefajunkat is veszélyezteti – nálunk is megjelent. Nem is kell közvetlen kontaktus állat és állat között, e veszélyes gombát akár a gépkocsi gumija vagy egy cipőtalp is átviheti egyik helyről a másikra.

Vörös kontra csíkos, szürke, és a többi

Csíkos mókus

Sokan kérdezik, miért tűntek el a hazai állatkereskedésekből a mókusok? Ott volt például sokak kedvence, a burunduk, vagy más néven csíkos mókus. Mi a probléma ezzel a kedves jószággal? Nos, kezdeném egy olyan indokkal, amely ugyan nem szerepelt a tiltás indokai között, ám állatvédelmi okok miatt mégsem szabad figyelmen kívül hagyni. A legtöbben ugyanis kis kalitkában, ketrecben tartották a csíkos mókusokat, és a táplálásukkal sem voltak tisztában. Ezért a burundukok nagy része igen hamar jobblétre szenderült. Ám az igazi ok az volt, hogy sokan szabadon engedték addigi kedvencüket, például azért, mert megharapta őket – és ez bizony egy ilyen vadóc állattal gyakran megesett.

A csíkos mókusoknak ideális élőhely Európa, így egyes országokban remekül elszaporodtak. A természetben jelen van már Olaszországban, Németországban, Hollandiában, Belgiumban, Svájcban és Franciaországban. Úgy tűnik, a hazai hatóságok időben betiltották a faj kereskedelmét, lévén itthon még nem alakult ki természetes állománya.

Az enyhe éghajlatú Dél-Franciaországban és Olaszországban azonban már távol-keleti mókusok is lakják az ottani erdőket. Nagy-Britanniában és Észak-Olaszországban pedig nagy veszélyt jelent az ott élő vörös mókusokra a nagyobb testű amerikai szürkemókusok elszaporodása.

Prémes állatok

Jó pár éve már, hogy világszerte csökkent a prémek iránti kereslet, ezért a nutria tenyésztése sem volt már kifizetődő. A tenyésztők egy része már le sem prémezte az állatait, hanem szabadjára engedték őket. Ezek az állatok egészítették ki azokat az állományokat, amelyek egykor egyszerűen megléptek a prémesállat-farmokról. A nutria ma már szinte egész Európában megtalálható, hazánkban leginkább a Dunántúlon alakultak ki életképes populációi.

Hasonlóképpen prémes állat volt az eredetileg Nyugat-Ázsiában élő nyestkutya, melyet farmokon a volt Szovjetunió keleti felében és Ukrajnában is tenyésztettek.

Nos, ez a különleges kutyaféle ragadozó szabadba került egyedei meghódították szinte egész Európát, térhódításuk jelenleg Kelet-Franciaországnál tart. Hazánkban az első példányát 1961-ben ejtették el. Nálunk még viszonylag kis számban fordul elő, igaz, rejtőzködő és éjszakai életmódja miatt nem lehet megbecsülni az állományukat..

Forrás: Kistermelők Lapja