Bár a vadlovak sokak szemében az ausztrál táj ikonikus részei, a valóság ennél sokkal árnyaltabb.
– írja a Phys.org. Legutoljára 2000-ben adtak engedélyt a légi kilövésekre, akkor három nap alatt 600 példányt sikerült elejteni. Azonban a lakosság vehemens tiltakozása miatt beszüntették ez a módszert, helyette a földről vadásznak a lovakra, csapdázzák őket, illetve egyes esetekben a befogás után örökbe lehet fogadni a brumbykat háziállatnak.
A Kosciuszko Nemzeti Parkban becslések szerint 19000 vadló él. Új-Dél-Wales állam hatósága ezt a populációt 2027 közepére 3000 egyedre akarja csökkenteni.
„Az Ausztrál Alpok egyedülálló és összetett ökoszisztémáit túl sokáig tiporták” – hívta fel a probléma nagyságára a figyelmet Jacqui Mumford, egy környezetvédelmi csoport, a Természetvédelmi Tanács, vezetője.
Elmondta, hogy
Nem ez az egyetlen eset azonban, hogy ilyen drasztikus módszerhez folyamodnak egy inváziós faj populációjának szabályozása érdekében. Kaliforniában október elején röppent fel a hír, hogy a Santa Catalina-szigeten élő idegenhonos öszvérszarvasokat is helikopterekről lőnék ki. A fő probléma itt is az, hogy az inváziós patások legelésükkel tönkre teszik az őshonos gyepeket.
A szarvasok által intenzíven legelt részeken visszaszorulóban vannak az őshonos fűfélék, a helyüket pedig olyan inváziós fajok veszik át, mint a Genista linifolia rekettyefaj, mely fokozottan tűzveszélyes.