Amellett, hogy közel sem mondhatóak humánusnak ezek az eszközök, még csak nem is lehet őket „beváltnak” nevezni. Ugyanis a felfelé álló tüskék között stabilabban megmarad a fészekanyag, így pont segíti a madarak megtelepedését, és csöppet sem riasztja el őket.
youtube://v/fTIpzeyZqAc
A kivételes intelligenciájukról ismert varjúféléknek nem kellett sok idő, mire felismerték a tüskékben rejlő lehetőséget. A Rotterdami Természettudományi Múzeum online folyóiratában ugyanis arról számolnak be a tudósok, hogy a városi szarkák és varjak elkezdték begyűjteni, és felhasználni az épületekről az éppen ellenük kitett tüskéket.
A varjak alapvetően ágakból építik fészkeiket, ám városi környezetben azt használják, ami rendelkezésre áll – akár a madárriasztó tüskéket is. Ez is egy újabb érv amellett, hogy ne használjuk ezeket az eszközöket.
A szarkák rájuk jellemző, egyedi fészket építenek, melynek teteje van. Ezt rendszerint tövises-szúrós ágakból készítik el, hogy az alatta lévő tojások és fiókák védve legyenek az esetleges ragadozómadaraktól. Azonban a holland szarkák még tovább mentek: egyenesen a madárriasztó tüskéket használják a fészekrablók távoltartására. Elvégre a szerkezet pont ezt a célt szolgálja, nem…?