A végtelen puszta elragadó varázsát felfedezhetik gyalogosan, szekérrel, kisvonattal, e-kerékpárral vagy csónakkal, de elektromos kisbusszal, esetleg terepjáróval is.
A szafari túrákon részt vevők testközelből láthatják a különleges vadlovakat.
A Hortobágyi-halastavak gyalogosan és kisvonattal bejárva is feltárja szemünk előtt a Hortobágy gazdag vízi és parti madárvilágát. Kócsagok és más gémfélék, gulipánok, szerkők, nyári ludak, bíbicek, parti madarak, kárókatonák, de a ritka batlák és kanalasgémek is fészkelnek a területen. A halastavaknak gazdag a növényvilága is. Lépten-nyomon találhatunk pl. védett és csodálatos sárga színű tündérfátyolt, vagy a fehér virágú tündérrózsát. A területen kerékpározni is lehet, melyhez kölcsönzési lehetőség biztosított.
Bejárhatjuk szekéren a puszta egy szegletét, ha felkeressük Mátán a Mátai Ménes telephelyét, ahonnan egész évben indulnak a szekérprogramok. A program során találkozhatunk nemcsak az őshonos magyar háziállatokkal, de az őket vigyázó hortobágyi pásztorokkal, és a puszta ötössel nyargaló csikóssal.
Az őshonos nagytestű legelő állatokon túl a tanyasi udvar egyéb apró jószágait is bemutatja a Pusztai Állatpark, ahol állatsimogató várja a kisebbeket.
Bejárhatjuk csónakkal a Hortobágy-folyó egy rövidke szakaszát, a Kilenclyukú híd környékét. S aki a víz felett szeretne sétálni, annak is teljesülhet vágya. Látogasson el a nemzeti park Tisza-tavi tanösvényére, a Vízi Sétányra, amely Poroszlóról kishajó járatokkal érhető el.
Az augusztus egyik szenzációja, a Perseidák-meteorraj látványos csillaghullást eredményező megjelenésére szervezett Hullócsillagok éjszakája programsorozat várja azokat, akik az esti, fényszennyezésmentes hortobágyi égboltot szeretnék megcsodálni.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tájvédelmi körzetei között a Tiszakürti Arborétumot nem érdemes kihagynia azoknak, akik Kecskemét, Lakitelek, Tiszakécske, vagy Cserkeszőlő térségében töltik a vakációt.
Szatmári kalandozásaik során érdemes felkeresni Cégénydányádon a Kende-Kölcsey család egykori birtokát, ahol kastélytörténeti kiállítás, illetve a park több mint 180 éves platánfája, az Öreg Hölgy várja az érdeklődőket, melynek hírneve kialakulásában nem kis szerepe volt az Év fája megmérettetésnek.
A Kaszonyi-hegy tanösvényen, Barabás település határában az Alföld vulkánján járhatunk, ahonnan szép időben csodálatos panoráma nyílik a Kárpátok előterére, kirajzolódnak innen a Róna-havas és a távolabbi Máramarosi-havasok vonulatai is.
A beregi és nyírségi lápok a régi földtörténeti korok hidegebb klímához szokott élővilágának máig fennmaradt menedékei, s a régi folyómedrekben tudtak kialakulni. Felfedezhetik a Kokad határában található Daru-lápot, mely Debrecentől csupán egy „daruugrásra” található.
A nemzeti park eseményeit a www.hnp.hu/turizmus oldalon követhetik.