A pillangóállomány drasztikus csökkenésének hátterében a lepkék életterének zsugorodása, a nedves rétek növekvő mezőgazdasági művelése, valamint beépítése áll.
Felmérések szerint Bécsben a leggyakrabban előforduló nappali lepkefaj a répalepke, valamint a nappali pávaszem.
Ezenkívül több mint száz lepkefaj él a területen, de számuk fogyóban van. Bécs város környezetvédelmi osztálya elkötelezte magát a mezei pillangófajok védelme érdekében, ennek érdekében Gaudenzdorfer Gürtel mentén új zöldfelületet hoznak létre, ahol a termőtalajréteg alapos megmunkálását követően honos növényfajtákat telepítenek. Két évvel ezelőtt a Donaupark mentén különítettek el két hektárnyi földterületet, ahol a kaszálási szokások átalakításával sikerült a korábban megfogyatkozott lepkeállományt újból felszaporítani.
A bécsi Mezőgazdasági Egyetem zoológusa, Helmut Höttinger szerint a lepkeállomány fenntartása és védelme érdekében a városlakók is sokat tehetnek azzal, hogy évente csak háromszor-négyszer nyírják le a füvet a kertben vagy honos gyógynövényfajtákat, mint például kakukkfüvet ültetnek az erkélyükön.
A pillangófajok védelmére telefonos alkalmazás is készült,
a bécsiek a „Pillangók Ausztriában” applikáción keresztül bejelenthetik a felfedezett lepkéket, vagy akár könnyedén beazonosíthatják, hogy melyik lepkefajtára bukkantak.