Hírek

A világ legősibb fáiból nevelnek vészhelyzet esetére „tartalékot”

"Vésztartalékként" nevelnek ritka sárkányfenyőket Ausztrália egy titkos helyszínén, hogy szükség esetén bevethessék őket a törékeny vadon élő populáció megmentése érdekében.

„Vésztartalékként” nevelnek ritka sárkányfenyőket Ausztrália egy titkos helyszínén, hogy szükség esetén bevethessék őket a törékeny vadon élő populáció megmentése érdekében – írta a delmagyar.hu. A sárkányfenyőt (Wollemia nobilis) a botanikusok egy már kétmillió évvel ezelőtt kihalt növénynemzetségnek hitték, hiszen a létezéséről csak fosszíliák adtak hírt, mígnem egy ausztrál természetvédelmi őr 1994-ben meg nem találta a rég kihaltnak hitt fa élő példányait Ausztráliában.

David Noble a délkelet-ausztráliai Új-Dél-Wales állambeli Kék-hegység területének egyik keskeny szurdokában lelt rá a sötétzöld lombú, csokoládébarna törzsű, különleges facsoportra, majd a botanikusok megerősítették, hogy valóban a Wollemiát találták meg.

Ez a világ egyik legősibb és legritkább növénye a dinoszauruszok idejéből.

– mondta Gabrielle Upton, Új-Dél-Wales állam környezetügyi minisztere, hozzátéve, hogy a világ vadon élő Wollemia-állománya jelenleg kevesebb mint 100 fából áll.

Az ősi fák új populációját az állam környezet- és örökségügyi hivatala költöztette át egy titkos területre, hogy egyfajta „vésztartalékként” szolgáljon a vadon élő állomány számára. A sydney-i Királyi Botanikus Kertek kutatója, Cathy Offord szerint a tartalék populáció fái már termést is hoznak és jobban „érzik magukat”, mint vadon élő társaik.

A tartalék sárkányfenyők csaknem 83 százaléka megmaradt és 37 százalékos növekedésnél tart, ami azt jelenti, eléggé érettek ahhoz, hogy életképes magokat hozzanak létre, a vártnál jóval korábban.

– mondta a szakember. A botanikusok úgy vélik, hogy az ősi fa valamikor 200 millió évvel ezelőtt alakulhatott ki, amikor még a dinoszauruszok uralták a Földet.

Az azóta szaporított klónjaiból a budapesti ELTE Füvészkertbe is került egy példány, de már kereskedelmi forgalomban is kapható. 

Természetes élőhelyén a fa a 40 méteres magasságot is elérheti, törzse pedig 1 méteres átmérőjűre vastagszik. A kérge csokoládébarna, bibircses, melyet a gyerekek találóan csokidrazsénak neveztek el.

Egylaki növény, egyazon növényen megtalálható a hím és a nő ivarú toboz is. A tobozok a hajtások csúcsán helyezkednek el, a hím virágzat mindig a női alatt található. A fa két hajtástípusából az egyik hajtás meredeken felfelé tör és a törzs alsó részéről indul, míg a másik inkább vízszintesen terül el.

Izgalmas megfigyelés, hogy a természetben élő összes Wollemia fenyő DNS-e tökéletesen megegyezik, azaz a fák egymás “ikertestvérei”, klónjai. A Wollemia nevelése a többi fenyőével megegyezik – olvasható a Füvészkert honlapján. 

Forrás: delmagyar.hu/fuveszkert.org