Pánczél Ferenc polgármester a szoljon.hu-nak elmondta, hogy semmiképp sem engedik elhordatni az odúkkal teli kupacokat, ha idáig nem zavart senkit a halom, akkor az a jövőben is ott tud maradni.
A településvezető hozzáfűzi, a terület most senki földje, csaknem másfél évtizede magára hagyták. Ennyi év után azonban az önkormányzat úgy érzi, felelős a helyért és a rajta élő védett állatokért.
– Megóvjuk tehát a madarakat, hiszen tudjuk, a partifecske természetvédelmi szempontból a legkritikusabb helyzetben lévő fecskefaj – szögezi le a polgármester.
A partifecskék állománya egyre csökken, és nemcsak Magyarországon, hanem szerte Európában is. A védettség ellenére (tízezer forint a természeti értéke) évente akár tízezer fészek, tojás, fióka és fészkelő madár pusztul el a felelőtlen emberi tevékenység miatt.
Dr. Szép Tibor ornitológus, egyetemi tanár (aki számos kutatást végzett a térségben, főleg a Tisza mentén) arra hívja fel a figyelmet, hogy a partifecskék által lakott partfalakon, azok felett, előtt és oldalának ötméteres sávjában mindennemű földmunkát szüneteltetni kell a fészkelési időszakban, azaz április 20-a és augusztus 20-a között.
A költési időszakon kívül azonban a már nem lakott, régi üregekkel teli partfalak lebányászása és új falak kialakítása határozottan kedvező a partifecskék védelme szempontjából.
Katona Mihály kunszentmártoni madármegfigyelő hangsúlyozza, a Hortobágyi Nemzeti Park felügyelőjétől is bármikor segítséget lehet kérni a fecskevédőknek – ha szükséges, akár a szelevényi önkormányzatnak is.
Ők „hivatalból” járnak el madárvédelemügyben, amire nagy szükség van. Katona Mihály is úgy véli, a fecskék száma felére csökkent hazánkban és a Tiszazugban is az utóbbi időben.
Ennek egyik oka a globális felmelegedés, a másik az élőhelyek (istállók, ólak) felszámolása (azaz az élettér leszűkülése) és csak a harmadik ok az emberi tevékenység. Ahogy mondta:
Hozzáteszi, örömteli viszont, hogy Tiszasason, az Újszőlőben található az ország egyik legnagyobb partifecsketelepe. Régebben itt 3500 lyukat számoltak, de tavaly is még csaknem 2000 fészkelőhelyet.
A partifecske vonuló madár. Ősszel és tavasszal is öt-hatezer kilométert kell megtenni a fészkelő- és afrikai telelőterületük között úgy, hogy közben átrepülik a Földközi-tengert és a Szaharát.
A Tiszazugban is kutató dr. Szép Tibor ornitológus felmérése szerint ez az óriási megterhelés azt eredményezi, hogy egy átlagos évben 100 fészkelő partifecske egyedből 60–70 elpusztul a vonulás során.