Lapszemle

Hiánypótló kézikönyv

Hol találhatók hazánk leghíresebb Atlasz-cédrusai, történelmi időkről tanúskodó hárs- és tölgyfái? A Gecsmáné-kert ma élő olajfái Jézus idejéből származnak vagy később ültették őket? Miért világhírűek a bükkábrányi ősfaleletek? Mi köze van egy dél-amerikai faanyagnak Brazíliához és a tojásfestéshez? Ezekre a különleges kérdésekre is választ kapunk, a Földünk kiemelkedően fontos növényeinek világát bemutató könyvújdonságban.

Az élő fa és a törzséből nyert anyag ősidőktől fogva az ember egyik legfontosabb társa. Nincs is talán olyan ember e Földön, akit ne ejtene ámulatba egy-egy fából készült tárgy, vagy az a nyers erő, amely ellenállva a történelem viharainak, több ezer évig él egy sziklaszirten.

A Földünk ipari fái kiadvány nem csupán szakkönyv, amit akkor veszünk elő, ha már az internet nem ad elegendő választ a kérdéseinkre. Ez a mű a faanyag természetes érzésének világát közvetíti, amit az erdész, a faiparos és a fakanalat kezébe fogó háziasszony egyaránt ismer.

A 200-féle faanyag különleges bemutatkozását 1300 fénykép, magyar szerzők által közérthetően megírt szöveg és gondos szerkesztés teszi lehetővé. Formája kézikönyv. A rövid és gazdagon illusztrált használati útmutató a laikus olvasó számára is érthetővé teszi a szakmai köröknek szánt műszaki tartalmat. A faanyagokról szóló érdekes leírások kontinensenként, névsorrendben, szebbnél szebb fotók társaságában szerepelnek. Minden földrészt külön színvilág jelöl. A soproni könyvbemutatón egy hölgy megjegyezte: „Olyan jó, hogy ez a könyv ilyen színes!” Bizony színes, mert a fák sajátos világa gyönyörű árnyalatokban pompázik!

Fontos, hogy a magyar olvasók is megismerjék e végtelen változatosságot. Az eddig megjelent hazai kiadványok főként az erdész- és faiparos szakma igényeit és az oktatást szolgálták. Az Egyesült Államokban több olyan mű is létezik, amit egyaránt szívesen forgat ifjú, idős, kívülálló és alapos tudású szakember, rácsodálkozva az ember és fa – kulturális különbségektől független – örök kapcsolatára. A Földünk ipari fái ezt a szemléletet követve, prof. dr. Molnár Sándor és Zoltán György kezdeményezésére, az ERFARET Kiadó gondozásában, egy szűk szakmai kör összefogásával, fél évszázados hiányt pótolva készült el. Az alkotómunka során a szerzők Európa legnagyobb faanyag-gyűjteményének segítségével valósíthatták meg céljaikat. A hamburgi Thünen Intézetben fotózhattak, ahol 12 ezer fafajból 40 ezer faanyagminta található.

A mű külön érdeme, hogy szinte minden részben szerepel a fa kultúrtörténeti értékét is bemutató kiemelés, válaszolva a példaként felsorolt kérdésekhez hasonlók sokaságára.

Kívánjuk a kedves olvasónak, hogy a leírásokat ízlelgetve, gondolatban utazzon el egy különleges világba! Ezután tapasztalja meg személyesen a látottakat! Vegyen nagyítót a kezébe, vizsgálja meg otthonában a fából készült tárgyakat! Sétáljon el egy erdőbe – csendben tisztelje a csodákat! Utazzon el távoli helyekre, és e könyvvel a kezében fedezze fel Földünk gyönyörű fáit!

Forrás: A Mi Erdőnk