Jól éltek itt halászok, vadászok, erdészek, méhészek, hajómalmosok, hajósok, és a sokféle nemzetiség, foglalkozás megannyi ízt eredményezett. Baja környékén mindennapi étel a hal, a térség toronymagasan kiemelkedik az országos halfogyasztási átlagból. Ma sem fordulhat elő hét, hogy ne kerülne hal az asztalra. A legismertebb fogás talán a halászlé, de népszerűek a paprikások, a sült, rántott halak, a tejfölös rácponty, de fogyasztják töltöttként vagy fasírozottnak.
A helyiek fantáziája kifogyhatatlan, ha a hal elkészítéséről esik szó, az idők során mindenki hozzátette a magáét a hal gasztro-kultúrájához. A vízi csemegék egyetlen étterem, csárda étlapjáról sem hiányozhatnak.
„Halászlé? Valamikor halpaprikásnak hívták, mert ugye nem a halászt főzik meg” – szögezte le mindjárt az elején Babos Imre nyugdíjas erdész. Víz, hagyma, paprika és jóféle hal, Pakstól lefelé pedig gyufatészta is dukál hozzá. A régiek meséje szerint onnan ered a tészta, hogy a hajómalmok liszttel tudtak fizetni a csárdákban, meg aztán így tartalmasabb is lett a halászlé. A sörfőzéshez hasonlóan az egyik meghatározó alkotórésze a víz. A paprikánál nagyok a különbségek az őrlés minőségében. Csak a legfinomabban őrölt paprikát érdemli meg a dunai hal. A Duna pedig bőkezű, a halászok 5-6 különböző halból is készítették a bográcsost, csak a szegényebbek elégedhettek meg egyféle ficánkoló pikkelyessel.
A Gemenc Zrt. Keselyűsi vadászházában készülő halászlé Pandúrról, egy szigetről kapta nevét, amely a Dunának azon a szakaszán fekszik, ahol a folyó leginkább átalakította a természetet. A medreit váltogató Duna és a Sugovica az évszázadok alatt sokszor átrajzolta a sziget térképét, ám a halászlé örök maradt.
A Duna mellett a csuka sem ment ritkaságszámba. A kiöntésekben, laposokban jól éltek a ragadozók a sok ivadékon, keszegfélén. Áradások idején, a leapadt zárványokban, vizes foltokban a zsákmányra lesve kintmaradtak a csukák is. Könnyen szákba kerültek, s a terített asztal díszeivé váltak. Igyekezni kellett, mert nemcsak a halászok, hanem a madarak, de még a vaddisznók is előszeretettel jártak a laposba lakmározni. A csuka viszonylag száraz, izmos húsú halunk. Vannak, akik nem rajonganak érte, mondván „vad” íze érződik a tányérban is. Mások számára kedvelt hal, ám egyre ritkább vendég az asztalunkon. Sokféleképpen elkészíthető, a csirkéhez hasonlóan akár tölthető is.
Ki ne kedvelné a palacsintát? Főleg, ha rakott és még túrós is. A keselyűsi rakott palacsinta pedig könnyű, túrós, sok-sok tejföllel és tojással leöntve készül a sütőben. A Keselyűsi vadászház konyhájában – ahol a bemutatott gasztroremekek készültek – igyekeznek a magyaros ízeket a mai korra „hangszerelni”, hiszen a zsíros, hagymás ételek mind kevésbé vonzóak. „Előtérbe helyezzük a friss, helyi alapanyagokat, amit az erdő és a folyó bőséggel ad” – hangsúlyozta Lőrincz Sándorné, Ildikó hozzátéve, hogy például a fűzfagomba igazi ínyencség.
Március közepétől a szarvasbőgés kezdetéig a vadászház 7 szobával és két apartmannal várja a turistákat. Jó adottságú terület, melyet több oldalról is víz vesz körül. Északról a Sió holtágai, majd a Sió található. A Gemenci erdei vasút Keselyűsi fogadóépületének a közelében, a Sió holtág partján áll a Sárosi madármegfigyelő torony. Áprilistól október végéig hétvégenként Keselyűsből kisvasúttal lehet eljutni a 4 kilométerre hömpölygő Dunához és a Forgó-tavi tanösvényhez. A Duna-Parti megállóból egy Pörböly felé induló vonattra felszállva juthatunk el Malomtelelőig, ahol a Molnárka Tanösvényt bejárva interaktív módon bővíthetjük ismereteinket. Lassinál a halászati kiállítás segít eligazodni az ősi foglalkozás fortélyaiban. Kicsivel odébb a méhészet mesterségével ismerkedhetnek meg a látogatók, s a kisebb vendégeket vadmegfigyelő, pihenőpark, erdei játszótér fogadja. A kisvasút másik végén a Pörbölyi Ökoturisztikai Központ vár, amely idén elnyerte az év ökoturisztikai létesítménye díjat látogatóközpont kategóriában.
A programok hiányára senki sem panaszkodhat. A vadászház mellett vezet az Országos Kékkör útvonala, a Dunaparton játszótér, és a sétahajó kikötője kínálja magát. A holtágakon kenutúra szervezhető, a töltéseken kerékpárral járható be a környék. Igazi kikapcsolódás kicsiknek és nagyoknak, korosztálytól függetlenül.
Halászlé pandúrból
Hozzávalók (8 személyre): 4 kg tisztított hal (kb. 5 kg élő súlyban, 2/3-a lehetőleg ponty), 50 dkg vöröshagyma, 4 evőkanál őrölt paprika, 1-1 zöldpaprika és paradicsom, 7 l víz, ízlés szerint só (kb. 6-8 dkg), 2-3 cseresznyepaprika, 50 dkg gyufatészta
A megtisztított halat kb. két ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, majd besózzuk. A szebb szeleteket és a belsőséget külön tesszük. Lehetőleg 2-3 órát hagyjuk, hogy átjárja a só. A halfejeket és farkakat a felkockázott vöröshagymával, a paradicsommal és a zöldpaprikával bográcsba tesszük, felöntjük vízzel. Erős lángon főzzük, miután elforrta a habját beletesszük az őrölt pirospaprikát. 15-20 perc forrás után kerüljenek bele a félretett derekak és a belsőség, valamint a cseresznyepaprika is. Újabb 30 perc forralás múlva kész a halászlé. A személyenként 1 tojásból, 1 marék lisztből gyúrt gyufatésztát sós vízben kifőzzük. A halszeleteket külön tálra szedjük, a lét ízlés szerint a tésztára öntjük, vagy külön tálaljuk.
Töltött csuka
Hozzávalók ( 4 személyre): 1 egész csuka (kb. 1,5 kg), 20 dkg erdei gomba (keverék), 1 szelet áztatott kenyér, 1 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg ikra vagy haltej, só, bors, gyömbér, étolaj.
A páchoz: 2 fej fokhagyma, 1 citrom
A csukát beirdaljuk, majd lepácoljuk 1-2 nappal sütés előtt. Ehhez fél citrom levét a csukára nyomjuk, jól beáztatjuk, mindkét felét bedörzsöljük apróra vágott fokhagymával, majd folpackba tekerjük és hűtőbe tesszük felhasználásig. Kb. egy órával sütés előtt a halat kívül-belül megsózzuk. Elkészítjük a tölteléket. A finomra szelt vöröshagymát megdinszteljük. Az apróra vágott erdei gombákat is megfuttatjuk az olajon a haltejjel vagy ikrával együtt, majd a kenyeret, a gombát és a vöröshagymát ledaráljuk. Ha a massza nagyon laza lenne, akkor kevés zsemlemorzsát adunk hozzá. Ízesíttjük sóval, fűszerezzük borssal és kevés gyömbérrel. Összegyúrjuk az egészet, majd betöltjük a csukába. Kiolajozott tepsiben kb. 180 Celsius-fokon sütjük, míg átsül a hal, majd magasabb hőfokon kb. 5 perc alatt megpirítjuk.
Keselyűsi túrós rakott palacsinta
Hozzávalók: 10-12 palacsinta, 5 dkg vaj
A töltelékhez: 50 dkg túró, 5 tojás, 2 csomag vaníliás cukor, 3 evőkanál kristálycukor, kandírozott narancs-, vagy citromhéj
Az öntethez: 1⁄2 l tejföl, 1 csomag vaníliás cukor, 2 tojás, 4 evőkanál kristálycukor
A töltelékhez a kristálycukrot kikeverjük az öt tojás sárgájával, a túróval, vaníliás cukorral, és a kandírozott gyümölccsel. Külön felverjük a tojáshabot. A két masszát finoman egybe dolgozzuk. Megtöltjük a palacsintákat, s egy kivajazott tűzálló tálba rakjuk sorban, majd egymásra. A két tojás sárgáját a kristálycukorral habosra keverjük, hozzátesszük a tejfölt és a külön, kemény hab- bá vert tojásfehérjét, majd a palacsintákra öntjük. 180 Celsius-fokos sütőben kb. 20 perc alatt szép pirosra sütjük, majd tálaljuk.