Hatályos erdőtörvényünk szerint hazánk teljes erdőterületét körzetekre osztották, melyekre tízévente készülnek erdőtervek. Mindez persze nem újdonság, hiszen már több mint ötven éve azonos elvek alapján folyik az üzemtervezés. Ezekből a körzeti erdőtervből kapnak üzemtervi kivonatot a gazdálkodók, mely alapján kötelesek a munkáikat végezni… Jó tudni, hogy erdőkezelési modell, terv és előírás azokra az erdőkre is létezik, ahol évek, esetleg évtizedek óta nem történt semmi – vagyis gazdája nem kezeli.
A körzeti erdőterveket a Kormányhivatalok Erdészeti Igazgatóságai készítik. A komoly terepmunkával járó állapotfelvételt ingatlanügyi, jogi, térképészeti, adatkezelési, statisztikai feladatok is kiegészítik, így ez a munka rendkívül összetett. Az erdőművelési előírások, fakitermelési lehetőségek meghatározásakor a gazdálkodók, a természetvédelem hivatalos és civil szervezetei, valamint egyéb társadalmi szervezetek egyaránt véleményt formálhatnak; így ez az egyeztetés nem mindig zökkenőmentes. Véleményeltérés esetén a felettes szervek döntenek. A körzeti erdőtervek tekintélyes mennyiségű adathalmazai pedig az Országos Erdőállomány Adattárba kerülnek.
Egy biztos: a tervezett erdőhasználatokból származó, azaz a kitermelt faanyag mennyisége a körzeti terv 10 éves ciklusa alatt sem haladja meg az erdőkben növekvő faanyagét. Ez a hozamszabályozás szavatolja, hogy hosszú távon mind jobb erdők maradjanak utódainkra.
Térbeli rend – madártávlatból Az erdészeti nyilvántartás és a térbeli rend érdekében az erdőtervezési körzetekben erdőtagokat, azokon belül részleteket alakítottak ki – mindezt községhatáronként. Ez a szerkezet teljesen áttekinthető rendszert eredményez, amelyről Ön is meggyőződhet, ha a http://erdoterkep.mgszh.gov.hu/ internetes címre kattint. Google ortofotó alapú webes felületen a „hétköznapi erdőjárók” is sok érdekes információt (terület- és távolságmérés a térképen, tulajdonviszonyok, védett területek stb.) találnak. |