Ma már meglepő, hogy néhány elbújó gesztenyefa, vagy berkenyebokor termésén bizony valaha előfordultak viták, sőt verekedések is. Vadkörtét (vackort), vadalmát ugyanakkor majd minden család tartott a padlásán egészben szárítva, melyet ínséglevesként, vagy éppen csak a változatosság érdekében használt fel. A vadrózsa terméséből lekvár készült, persze sokkal kevesebb cukorral, mint manapság. Ez egyébként elmondható a többi gyümölcsre is. A somot szintén befőzték, a filoxéra előtti idők minden szőlőtáblájának sarkában egy-egy bokor, vagy fácska piroslott. A kökény a szilvát helyettesítette, lekvárt és veszettül karcos pálinkát főztek belőle. Nagyon megbecsült lekvár alapanyag volt a szeder, de a jégveréses években bor is készült belőle, a „szúrós”. Talán a legváltozatosabban a bodzát hasznosították. A virágot süteményhez, a legendás bodzafánkhoz használták, terméséből lekvárt főztek, de azt is főként gyógyszerként használták. Sőt még bort készítettek belőle, ettől azonban óva intek mindenkit.
Jónéhányat megőriztünk ezekből a felhasználási formákból, de újakat is teremtettünk. Az erdei gyümölcs ma szinte egzotikum, ízesítője lehet például a gyümölcsleveknek, és a korszerű gasztronómia is újra felfedezett néhány terméket (somlekvár, bodzafánk, pálinkák). A gyümölcsgyűjtögető túráknak pedig turisztikai vonzereje lett. A Mecsekerdő Zrt. 2007 óta gyárt natúr préselt gyümölcsleveket. A bodzával és a szederrel ízesített almalevek nemcsak ízletesek, de élettani hatásuk is kiváló. A speciális BAG-IN-BOX technológiának köszönhetően tartósítószer és adalékanyag nélkül egész éven át élvezhető a gyümölcsök eredeti íze.
A hegyoldalak, erdőszélek, cserjések, napfényes erdők 1–4 m magas, hosszú életű cserjéje a kökény (Prunus spinosa). Apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas termése éretlenül erősen fanyar, azután lesz puhább és édesebb, ha a dér megcsípi. Fogyasztható nyersen, cukrozott gyümölcsként, aszalva, de akár gyümölcsborként vagy likőrként is. C-vitaminban gazdag, erősíti az immun- és idegrendszert, de bőrkiütések megszüntetésére is alkalmas. Vigyázat! Sötétszürke ágai hegyes tövisekben végződnek.
A vadrózsabokorral (Rosa canina) általában erdőszélen, cserjés domboldalakon találkozhatunk. A tűzpiros csipkebogyót, vagy hecsedlit még a fagyok előtt, érett állapotban, de keményen ajánlatos begyűjteni. A friss bogyóhúsból készült lekvárja szinte C-vitamon-bomba. A meg-szárított gyümölcshúsból főzött tea csökkenti a magas vérnyomást, gyógyítja a bélhurutot és javítja az emésztési folyamatot, segíti a csontképződést. Készíthető belőle jóféle bor, pálinka, likőr és szörp, de használható saláták, gyümölcssaláták ízesítésére is.
A legrégebben gyűjtött gyümölcsök egyike a rózsafélék családjába tartozó, évelő indás cserjén termő szeder (Rubus caesius). Kiemelkedő mennyiségben tartalmaz C-és A-vitamint, különféle nyomelemeket, kalciumot, káliumot, vasat, mangánt és foszfort. Továbbá igen gazdag a hajszálereket védő tanninokban (csersavakban). A gyümölcslé segít a vérszegénység, a lázas meghűlés, rekedtség gyógyításában. Baktériumölő hatása szintén ismert. Fogyasztható frissen, illetve készíthető belőle szörp, lekvár, sőt bor is, és kiválóan mélyhűthető. Nem utóérő, csak éretten érdemes szedni.
Mecsekerdő Zrt.